Margaretki

Istotą Apostolatu MARGARETKA jest codzienna modlitwa za konkretnego kapłana, jako odpowiedź na prośbę Maryi – Królowej Pokoju.

Nazwa  Apostolatu pochodzi od imienia dziewczyny, która swoją chorobę przyjęła jako powołanie, tak jak dla innych jest to małżeństwo, kapłaństwo lub życie zakonne. W wieku 13. lat, w sierpniu 1951 roku zachorowała na Heine-Medina. Aż do śmierci – a zmarła w Wielki Piątek, w wieku 40 lat – była całkowicie sparaliżowana, mogła poruszać tylko głową. Od samego początku swojej choroby postanowiła swoje cierpienia i modlitwę ofiarować w intencji kapłanów. Z upływem czasu – widząc owoce jej modlitwy – coraz więcej księży zgłaszało się do niej, prosząc o modlitwę.

Pani Louise Ward, która osobiście znała  Margaret O`Donnell, 1 sierpnia 1981 roku  w Aylmer, Quebek, Kanada, założyła Ruch Margaretek, którego inspiracją było życie  i modlitwa Margaret, dlatego nazwała go jej imieniem.

Ojcu Jozo Zorko, byłemu proboszczowi parafii Medjugorje, objawiła się Matka Boża i płakała przed nim z powodu kapłanów i ich problemów. Matka Boża  bardzo pragnie, aby wszyscy wierni gorąco kochali swych kapłanów, gdyż każdy kapłan jest jak Mojżesz, aby prowadzić Kościół bezpieczną drogą do Ziemi Obiecanej, tj. nieba. Dlatego Matka Boża pragnie, abyśmy my, wierni modlili się za kapłanów, zamiast ich krytykować.

Symbolem apostolatu MARGARETKA stał się więc mały, biały kwiatek, który oznacza prostotę i jedność. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie wieczystej modlitwy – każda osoba w jednym, określonym dniu tygodnia.

Siedem osób, połączonych ofiarowywaniem dnia za kapłana, wybiera formę modlitwy, która im najbardziej odpowiada  (najczęściej jest to Koronka medjugorska)  i kontynuuje ją przez całe swoje życie, także po śmierci kapłana.

Przed wyjazdem do Medjugorje, w naszej parafii siedem osób utworzyło już Apostolat MARGARETKA. Modlimy się za naszego Księdza Proboszcza Roberta Dadacza od 15 września – święta Matki Bożej Bolesnej, który to dzień jest datą powstania Apostolatu. W Medjugorje,  przed krzyżem przy kościele, złożyliśmy wspólnie uroczyste przyrzeczenie. Ksiądz Proboszcz otrzymał od nas poświęconą w Medjugorje pamiątkę.

Pierwszą w naszej parafii Margaretkę tworzą:

Wiesława Soczewa (niedziela);

Teresa Kaczmarek (poniedziałek);

Czesława Teodorczyk (wtorek);

Stanisława Kaczmarek (środa);

Janina Kasełka (czwartek);

Zofia Pluta (piątek)

Jan Szwałek (sobota).

Dnia 21.XI.2009r. we wspomnienie Ofiarowania NMP swoje ślubowanie złożyli członkowie II Margaretki w naszej parafii, którzy modlą się za Ordynariusza naszej diecezji Ks. Bpa Stanisława Napierałę.

Drugą Margaretkę tworzą:

Jan Szwałek (niedziela);

Wiesława Soczewa (poniedziałek);

Elżbieta Namysł (wtorek);

Genowefa Zmyślona (środa);

Wacław Zmyślony (czwartek);

Aniela Woźniak (piątek);

Genowefa Kaczmarek (sobota).

Dnia 25 grudnia ślubowanie złożyli Członkowie III Margaretki w naszej parafii, którzy objęli modlitwą Ojca Jacka Leśniaka OMI – Misjonarza pracującego na Ukrainie.

Trzecią Margaretkę tworzą:

Janina Marek (niedziela);

Krystyna Wałęsa (poniedziałek);

Irena Talarczyk (wtorek);

Elżbieta Namysł (środa);

Irena Bączyk (czwartek);

Jan Szwałek (piątek);

Wiesława  Soczewa (sobota).

Dnia 2 lutego 2009r. przyrzeczenie modlitwy za kapłanów złożyli Członkowie trzech kolejnych Margaretek ( IV – za ks. Proboszcza Roberta Dadacza, V – za ks. Kanonika Ludwika Mikołajczyka, VI – za ks. Biskupa Teofila Wilskiego).

Czwartą Margaretkę tworzą:

Genowefa Zmyślona (czwartek);

Wacław Zmyślony (piątek);

Irena Siudy (sobota).

Dnia 25.III.2010r. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego swoje ślubowanie złożyli członkowie  VII  i VIII Margaretki w naszej parafii. VII Margaretka otoczyła swoją modlitwą ks. Proboszcza Roberta Dadacza, a VIII ks. Dziekana Stanisława Wnuka.

Siódmą Margaretkę tworzą:

Halina Rybka (niedziela);

Maria Szymczak (poniedziałek);

Irena Bączyk (wtorek);

Jan Szwałek  (środa);

Wiesława Soczewa (czwartek);

Urszula Bestry (piątek);

Maria Głód (sobota).

Ósmą Margaretkę tworzą

Teresa Kaczmarek (niedziela);

Irena Siudy (poniedziałek);

Genowefa Zmyślona (wtorek);

Wacław Zmyślony (środa);

Jan Szwałek (czwartek);

Wiesława  Soczewa (piątek);

Urszula Bestry (sobota).

Dnia 20.X.2013r. swoje przyrzeczenie modlitwy za Ordynariusza naszej diecezji Ks. Bpa Edwarda Janiaka złożyli członkowie IX Margaretki w naszej parafii. Dziewiątą Margaretkę tworzą:

Dziewiątą Margaretkę tworzą

Janina Bzik (niedziela);

Janina Michalak (poniedziałek);

Renata Wolniewicz (wtorek);

Maria Zimna ( środa);

Zofia Gęstwa (czwartek);

Elżbieta Włodarczyk (piątek);

Barbara Walczak (sobota) .

Dnia 8.wrzesnia 2014r. w Święto Narodzenia NMP, swoje przyrzeczenie modlitwy za księdza biskupa Łukasza Buzuna złożyli członkowie X Margaretki w naszej parafii.

Dziesiątą Margaretkę tworzą

Anna Matuszkiewicz (niedziela);

Czesława Teodorczyk (poniedziałek);

Barbara Walczak (wtorek);

Irena Siudy ( środa);

Natalia Osuch (czwartek);

Renata Wolniewicz (piątek);

Bolesława Kujek (sobota) .

Margaretka założona w dniu 8. września 2019r. w Święto Narodzenia N.M.P. w intencji Księdza Jana Twardego z Diecezji Przemyskiej.

Jedenastą Margaretkę tworzą

Teodora Olechnowicz (niedziela);

Krystyna Fabisiak (poniedziałek);

Janina Ratajczyk (wtorek);

Czesława Teodorczyk ( środa);

Krystyna Prymka (czwartek);

Anna Matuszkiewicz (piątek);

Dorota Matuszkiewicz (sobota) .

Margaretka założona w dniu 11. lutego 2021r. we wspomnienie NMP z Lourdes w intencji Księdza Biskupa Damiana Bryla.

Dwunastą Margaretkę tworzą

Dorota Juskowiak (niedziela);

Danuta Marciniak (poniedziałek);

Renata Wolniewicz (wtorek);

Zofia Gęstwa ( środa);

Czesława Teodorczyk (czwartek);

Anna Matuszkiewicz (piątek);

Dorota Matuszkiewicz (sobota) .