xrdadacz@wp.pl

 NA I NIEDZIELĘ ADWENTU (03.12.2023r.) 

 1. W dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny, nowy Rok Kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.                                                                                   
 2. Odczytywana dzisiaj perykopa ewangelijna wzywa nas do czujności i modlitwy. Weźmy ją zatem głęboko do serca i zaangażujmy się całkowicie w to adwentowe oczekiwanie. Niech pomocą w tym będą tradycyjne adwentowe nabożeństwa, czyli Roraty, na które serdecznie zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych. Roraty w tym tygodniu będą odprawiane od poniedziałku do piątku w Koźmińcu o g. 16,3o a w Nowej Wsi o g. 18,oo. Podobnie jak w poprzednich latach, dzieci na roraty przynoszą ze sobą serduszko (nie większe niż 10 cm średnicy) z wypisanym imieniem i nazwiskiem  i z dobrym uczynkiem, spełnionym danego dnia. Niech w czasie adwentowego oczekiwania nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, przybyszów, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszym kościele w cenie  12 zł i 20 zł.
 3. W środę, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących. Tego dnia w czasie rorat dzieci mogą złożyć podarunki w postaci przyborów szkolnych swoim rówieśnikom w Afryce. Akcja zbierania przyborów szkolnych przeznaczonych dla dzieci jednej z afrykańskich szkół, prowadzonej przez Ojców Białych Misjonarzy Afryki potrwa do końca adwentu. Dary te można składać przy bocznym ołtarzu.  Nie dajemy słodyczy!                                                                
 4. W piątek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prawda ta sięga źródeł chrześcijaństwa, pochodzi z czasów apostolskich. Właściwą rangę uroczystość ta otrzymała wówczas, gdy dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi ogłosił papież Błogosławiony Pius IX w 1854 roku. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza  o wytrwałość w walce z grzechami. Msze św. z uroczystości będą sprawowane w Koźmińcu w czwartek i w piątek o g. 16,3o; w Nowej Wsi w czwartek o g. 18,oo, a w piątek o g. 11,3o (po niej celebrowane będzie nabożeństwo Godzina Łaski) i o g. 18,oo (w czasie tej Mszy dzieciom z klasy III poświęcę medaliki). W piątek, ze względu na uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych.                            
 5. W piątek po wieczornej Mszy w Nowej Wsi zapraszam na spotkanie na probostwie Zelatów Róż Różańcowych.                      
 6. Taca z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na Fundusz Gospodarczy, a przed kościołem będziemy zbierać ofiary na pomoc katolikom mieszkającym za wschodnią granicą Polski.
 7. NW. Składam serdeczne podziękowanie Panom Henrykowi Szkudłapskiemu i Tadeuszowi Chałupniczakowi za pracę przy kościele w tym tygodniu.
 8. K. W Adwencie w Koźmińcu Msze św. wspólne za Zmarłych będą odprawiane w piątki.
 9. K. Rada Rodziców Zespołu Szkół Publicznych w Koźmińcu wraz z Dyrekcją, nauczycielami, Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń  Wiejskich zaprasza na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, który odbędzie się dnia 10 grudnia 2023r., od godziny 9:00 do 11:00 przy parkingu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Koźmińcu. W trakcie kiermaszu będzie można nabyć piękne ozdoby świąteczne, dekoracje, stroiki, kartki świąteczne, pyszne domowe ciasto i potrawy, pierniki, grzyby oraz przetwory domowe… Zapraszamy również na pyszny barszczyk domowej roboty i piękne kolędy w wykonaniu uczniów. Cały dochód z Kiermaszu Świątecznego zostanie przeznaczony dla dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Koźmińcu. Serdecznie zapraszamy!   
 10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. O przygotowanie świątyni na przyszłą niedzielę uprzejmie proszę  w Nowej Wsi rodziny państwa: Wolnych, Kraszkiewicz, Orpel a w Koźmińcu panie: Beatę Olesków, Patrycję Taczka, Annę Kmiecik.
 11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzmy obfitości Bożych darów oraz szczególnej opieki Matki Najświętszej.